Lakier wybiórczy UV

Lakier UV jest jedną z metod uszlachetniania druku.

Stosowanie lakierowania ma na celu zabezpieczyć zadrukowaną powierzchnię przed ścieraniem się farby, może stanowić efekt wizualny taki jak połysk lub wręcz przeciwnie efekt matowy.

Mimo, że lakier jest bezbarwny może on wpłynąć na barwę poprzez podniesienie jaskrawości i nasycenia  ożywia ją w pewnym stopniu.

Technika ta może być wykonana również z wykorzystaniem lakieru wypukłego dając efekt strukturalny.

Lakierowanie wybiórcze, selektywne znane również jako lakierowanie punktowe to technika, która wykorzystuje specjalny lakier UV nakładany punktowo na dany arkusz papieru. Kiedy lakier zostanie nałożony, to kolejnym etapem jest utrwalenie go promieniami UV. Pod ich wpływem lakier twardnieje i pozyskuje swoje właściwości. Uzyskany efekt pokrycia lakierem kilku elementów świetnie wyeksponuje je na tle zadruku.

Należy pamiętać, że nie każde podłoże będzie odpowiednie do lakierowania. Unika się lakierowania podłoży niepowlekanych, a także takich, które mają małą gramaturę.

W przypadku tworzenia projektu, w którym będzie użyta ta technika uszlachetnienia należy pamiętać, by przygotować również osobny plik PDF wyłącznie z elementami, które będą pokryte lakierem. Elementy znajdujące się w tym pliku powinny być oznaczone jako 100% koloru czarnego w przestrzeni CMYK lub Gray. Ważne, by te elementy były w skali 1:1 odnosząc się do elementów drukowanych, a wielkość tekstu nie była mniejsza niż 14 pkt oraz by line nie były mniejsze niż 1,5 pkt. Odstępy między elementami, które zostały zaprojektowane w pracy nie były mniejsze niż 0,5 mm. Zaleca sie również, by nie stosować jednocześnie hot-stampingu oraz lakieru wybiórczego UV po przeciwnych stronach pracy.